Dostępny bez recepty lek - Stoperan z substancją czynną - loperamidem działa szybko, czasem wyraźna poprawa następuje już po podaniu pierwszej dawki, po około godzinie. Łagodzi objawy biegunki i minimalizuje jej następstwa.
Skład:
1 kapsułka zawiera: substancję czynną: loperamidu chlorowodorek – 2mg oraz substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, stearynian magnezu. Składniki kapsułki żelatynowej: żelatyna, erytrozyna (E127), żółcień chinolinowa (E104).
Działanie:
Stoperan to lek pomocny zarówno w pierwszych, jak i nasilonych objawach biegunki. Chlorowodorek loperamidu wchodzi w reakcję z receptorami obecnymi na powierzchni błony śluzowej jelita, uspokaja ich perystaltykę, dzięki czemu zmniejsza potrzebę wypróżnienia. Wspomaga wchłanianie wody z jelita grubego, co ma znaczenie dla poprawy konsystencji stolca. Nie dopuszcza do odwodnienia organizmu, szczególnie groźnego dla dzieci oraz zapobiega skutkom biegunki, czyli osłabieniu organizmu. Stoperan jest łagodny dla żołądka, nie uszkadza naturalnej flory bakteryjnej jelit oraz nie podrażnia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Jest to uniwersalny środek przeciwbiegunkowy (biegunka ostra, biegunka przewlekła), polecany już od 6. roku życia, także dla osób w podeszłym wieku. Bardzo ważne jest to, że Stoperan nie ma wpływu na wchłanianie oraz skuteczność innych leków, dlatego mogą go stosować osoby przyjmujące leki (np. na nadciśnienie, cukrzycę czy kobiety stosujące środki antykoncepcyjne).
Zastosowanie:
Preparat leczniczy Stoperan przeznaczony do stosowania w pierwszych, jak również nasilonych objawach biegunki. Polecany w biegunkach związanych z alergiami pokarmowymi, nietolerancją laktozy i glutenu, w biegunce stresowej, w biegunce wywołanej zespołem jelita drażliwego (IBS), w biegunce towarzyszącej cukrzycy, w tzw. grypie żołądkowej o podłożu wirusowym. Lek dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Nie zaleca się stosowania leków zawierających loperamid u dzieci poniżej 6. roku życia.Jeśli podczas leczenia ostrej biegunki w ciągu 48 godzin nie nastąpi poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną – loperamid lub inny składnik leku; w stanach, w których niepożądane jest spowolnienie perystaltyki jelit z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, okrężnicy olbrzymiej i toksycznego rozszerzenia okrężnicy, stosowanie leku należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit; niedrożności jelit, ostrego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ostrego rzutu krwotocznego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniastego zapalenia jelit, zwłaszcza związanego z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania; bakteryjnego zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanego chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter; ostrej czerwonki z krwią w kale i przebiegającej z podwyższoną temperaturą ciała. Nie zaleca się stosowania leków zawierających loperamid u dzieci poniżej 6. roku życia. Ze względu na zawartość laktozy jednowodnej lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Sposób użycia:
Lek do stosowania doustnego. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: w przypadku ostrej biegunki – 2 kapsułki dawki początkowej, następnie po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie przekraczać 8 kapsułek na dobę; w przypadku przewlekłej biegunki: początkowo zażyć 1 kapsułkę 2 razy na dobę, jeśli zajdzie taka potrzeba dawkę można zwiększyć do 4-6 kapsułek na dobę. Dla dzieci dawkę należy dostosować do masy ciała (3 kapsułki na 20kg masy ciała). Dzieci 9-12. lat: w przypadku ostrej biegunki: po każdym luźnym wypróżnieniu przyjąć 1 kapsułkę, ale nie więcej niż 3 kapsułki na dobę; w przypadku przewlekłej biegunki: po każdym luźnym wypróżnieniu przyjąć 1 kapsułkę, ale nie więcej niż 3 kapsułki na dobę. Dzieci 6-8. lat: po każdym luźnym wypróżnieniu przyjąć 1 kapsułkę, ale nie więcej niż 3 kapsułki na dobę; w przypadku przewlekłej biegunki: po każdym luźnym wypróżnieniu przyjąć 1 kapsułkę, ale nie więcej niż 2 kapsułki na dobę. Nie trzeba zmieniać dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u osób starszych. Biegunka może ustąpić już po pierwszej dawce. Kapsułki połykać w całości, w przypadku problemów można wsypać zawartość do niewielkiej ilości wody i wypić.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.