Skład:
100g leku zawiera 2,32g substancji czynnej- diklofenaku dietyloamoniowego oraz substancje pomocnicze: alkohol izopropylowy, alkohol oleinowy, glikol propylenowy, kokozylokaprylokapronian parafina ciekła makrogolu eter cetostearylowy, karbomer, dieryloamina, kompozycja zapachowa eukaliptusowa, butylohydroksytoluern, woda oczyszczona.
Działanie:
Zawiera substancję czynną zwaną diklofenakiem, która należy do grupy leków, znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne, stosowane do łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęków w bólach stawów i mięśni.
Preparat działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Wskazania:
Stosowany jest w miejscowym leczeniu:
pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń);
bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (takich, jak zapalenie ścięgien, czy łokieć tenisisty);
ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.
Przeciwwskazania:
Nie należy używać preparatu jeżeli: kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła reakcja uczuleniowa (np. wysypka, trudności w oddychaniu lub napad kaszlu) po zastosowaniu leków zawierających diklofenak, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, lub po innych preparatach używanych w leczeniu bólu stawów i mięśni; wystąpiła reakcja uczuleniowa na glikol propylenowy lub którykolwiek ze składników preparatu .
Uwagi i ostrzeżenia:
Podczas stosowania preparatu należy uważać aby: żelu nie stosować na skaleczenia, otwarte rany, wypryski, unikać kontaktu żelu z oczami. Jeżeli preparat dostanie się do oczu, należy przemyć je czystą wodą i powiadomić o tym lekarza, żelu nie połykać.
Podczas ciąży lub karmienia piersią należy skontaktować się z lekarzem przed użyciem leku. Zwraca się szczególną uwagę na to, aby nie stosować preparatu podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży. Stosowanie preparatu nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia.
Dawkowanie i sposób podania:
Żel należy stosować miejscowo na skórę 2 razy na dobę delikatnie wcierając. Ilość żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Po zastosowaniu należy umyć ręce chyba, że to właśnie one są miejscem leczonym. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 14 dni, chyba że jest to zalecone przez lekarza. Jeżeli ból i obrzęk nie ustąpią w ciągu 7 dni lub nastąpi pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem. Możliwe działania niepożądane: Nudności, wymioty, ból brzucha, jakakolwiek zmiana wyglądu stolca (np. czarne zabarwienie) lub moczu, wysypka, napad astmy, obrzęk twarzy, stóp lub nóg, zażółcenie skóry lub oczu, długotrwały ból gardła, wysoka gorączka, ciężki ból głowy. Inne objawy, zazwyczaj łagodne to: bóle i zawroty głowy, zmęczenie. Bardzo rzadko bezsenność i szumy uszne.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.